back to top

Aktuelne vijesti

“Zmajice” poražene i u Zenici od Sjeverne Irske |

Datum:

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, pred oko 300 gledalaca u Trening centru N/FS BiH u Zenici, poražena je i u 2. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine u Švicarskoj, ovog puta od selekcije Sjeverne Irske s 1:3 (0:0).

Nakon prvog poluvremena ništa nije upućivalo na takav rasplet ovog meča, pogotovo da će “Zmajice” ponovo primiti tri gola, jer je BiH u tom dijelu igre imala bolju igru i šanse.

Maja Jelčić u 2. minuti, nakon ubacivanja sa desne strane Emine Ekić, nije uspjela iz okreta dobro zahvatiti loptu na vrhu peterca pa je gostujuća golmanica Jacqueline Burns lako uhvatila loptu.

Burns je i u 28. minuti kratko odbila šut Ekić, koja je bila izbila sama pred gostujući gol te poluvisoko šuturala sa oko 10 metara iskosa sa desne strane. Lopta je završila u korneru.

Burns je u 42. minuti bila daleko izvan svog 16-erca, ali je lopta koju je sa svoje polovice uputila Marija Aleksić dugo putovala te se i zaustavila već na ivici 16-erca. Burns je lako pokupila tu loptu pa se na odmor otišlo pri rezultatu 0:0.

U drugom poluvremenu Irkinje su u 54. minuti, preko Lauren Wade, povele s 1:0, a samo dvije minute kasnije Marija Milinković uspjela je poravnati na 1:1.

Akciji kod ovog gola prethodila je dobra, prizemna dubinska lopta koju je Aleksić uputila za Minelu Gačanicu, a ona je lijepo ubacila sa lijeve strane u 16-erac. Milinković je sa oko sedanm metara lako pogodila za 1:1.

Irkinje su ponovno došle u vodstvo u 60. minuti, kada je za 1:2 pogodila Megan Bell, a  dvije minute kasnije bile su postigle i treći gol, preko Simone Magill, ali je on poništen zbog ofsajda.

Magill je, ipak, u 68. minuti povisila na 3:1 za svoj tim te gošćama osigurala miran tok ove utakmice do njenog kraja.

Rezultat je ostao 1:3, a Irkinje su ovom pobjedom, barem privremeno, preuzele čelnu poziciju u kvalifikacijskoj grupi B3 – Lige B.

Večeras će, u okviru grupe B3 – Lige B, Malta ugostiti vodeći Portugal (18.30), koji je u prvom kolu jedini postigao gol u toj grupi. Portugal je s 3:0 savladao na svom terenu BiH, dok su Sjeverna Irska i Malta igrale bez golova 0:0.

BiH će u narednom, 3. kolu, koje je na programu 31. maja, igrati u gostima kod Malte, a protiv istih će rivala 4. juna igrati i u BiH. Irska će u istom terminu, prvo u goste kod Portugala, a onda će Portugalke ugostiti i na svom terenu.

Tabela grupe B3 nakon nepotpunog 2. kola: S. Irska 4, Portugal 3, Malta 1 i BiH 0 bodova.