Pravoslavni vjernici večeras su u dvorištu Sabornog hrama Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli zapalili badnjak te time obilježili Badnje veče čime je najavljen dolazak najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.
U tuzlanskoj crkvi večeras je upriličeno i večernje bogosluženje, osvećenje i nalaganje badnjaka.
Molitvom i paljenjem badnjaka u pravoslavnim crkvama najavljuje se rođenje Spasitelja čiji se dolazak na svijet slavi kao početak novog vremena i kao najradosniji događaj za hrišćanstvo.
Večernje bogosluženje predvodio je jerej Nikola Čeketić koji je ukazao na značaj hrišćanskog blagdana kojim se slavi ponovno rođenje Isusa Hrista. On je svim pravoslavcima zaželio sretan i Bogom blagoslovljen Božić, uz želju za zdravljem i pronalaskom duhovnog mira u duši.
Badnjak je obično mlado hrastovo ili cerovo drvo koje, prema predanju, predstavlja simbol drveta koje su pastiri donijeli Josifu i Mariji da nalože vatru i ugriju pećinu u kojoj se Hristos rodio. Vjernici badnjak unose i u kuću, što simbolizira sreću, zdravlje i napredak.
Paljenje badnjaka predstavlja i simbol rastanka sa starim vjerovanjima i prihvatanje nove svjetlosti, koja dolazi s vjerom u novorođenog Hrista.
Badnje veče je porodični praznik kad se ukućani okupljaju oko posne trpeze, jer je Badnji dan i posljednji dan posta.
Božić je, uz Vaskrs, najznačajniji praznik za pravoslavne vjernike. Pripreme za obilježavanje Božića počinju 40 dana ranije, božićnim postom koji simbolizira pročišćenje duha i tijela.
Inače, tri sedmice pred Božić obilježeni su i praznici Djetinjci, Materice i Oci, kojima se ukazivalo na značaj i vrijednost članova porodice, kao i Tucindan, na koji se vršila priprema pečenice. /S.P./